1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

درخواست سازمان از استاندار اصفهان جهت شتاب بخشیدن به عملیاتی شدن مجریان ذیصلاح در استان اصفهان.
صدور شناسنامه فنی و ملکی برای هر ساختمان از حقوق شهروندی محسوب می شود.
مردم حق دارند بدانند ملکی که خریداری می کنند با چه طراحی، نظارت و اجرایی ساخته شده و مصالح به کار رفته در آن چه کیفیتی دارد.
ساختمان ها هم باید مانند سایر لوازم، برچسب مصرف و برند انرژی داشته باشد.
متاسفانه ساختمان ها به دست اهلش ساخته نمی شوند.
اگر کیفیت در سه ضلع طراحی،نظارت و اجرا در ساخت و سازها رعایت شود ، شاهد ساختمان های پایدارتری خواهیم بود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

سید محمد صاحبکار، رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان با اشاره به امکان استقرار شرکت‌های دانش بنیان در محدوده مسکونی شهر تهران گفت: بر اساس تفاهم نامه معاونت علمی ریاست جمهوری با شهرداری تهران، شرکت‌های دانش بنیان فعال در شهر تهران می‌توانند در صورت کسب شرایط لازم، دفاتر خود را در اماکن مجاز مسکونی مستقر کند.

صاحبکار همچنین گفت: تاکنون بیش از 100 درخواست در این رابطه به دبیرخانه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان رسیده است که به شهرداری تهران ارسال شده است.

وی ادامه داد: مجوز استقرار در مکان‌های دارای کاربری مسکونی، به معنای تغییر کاربری ملک مورد نظر نبوده و تنها امکان ادامه فعالیت در اماکن مسکونی برای این شرکت‌ها وجود خواهد داشت.

رئیس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان درباره شرایط ارائه درخواست استفاده از این تسهیلات، گفت: شرکتهای متقاضی، در زمانی که با اخطاریه رسمی از سوی شهرداری تهران مواجه شوند، می‌توانند تقاضای خود را برای استفاده از این مزایا به دبیرخانه کارگروه ارائه دهند و در غیر این صورت نیازی به طی مسیر فوق نخواهد بود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان در ادامه بیان کرد: استقرار شرکتهای دانش بنیان صرفا در کاربری مسکونی واقع در پهنه های کار و فعالیت و مختلط (پهنه های M و S)  که دارای شاکی خصوصی یا آراء کمیسیون های ماده صد نباشد (مشابه دفاتر مهندسی) مجاز است، البته داشتن پایان کار برای ملک مورد درخواست الزامی است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری ادامه داد: پرونده شرکت‌های متقاضی در معاونت علمی و فناوری بررسی شده و پس از تایید اولیه، اطلاعات مکانی شرکت به شهرداری منطقه مربوطه ارسال خواهد شد و در نهایت شهرداری منطقه، ارزیابی نهایی را انجام خواهد داد.

صاحبکار با تشکر از همکاری خوب شهرداری تهران در راستای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اماکن مسکونی شهر تهران، ابراز امیدواری کرد که این مسیر با کمک ویژه محمدعلی نجفی، شهردار تهران ادامه یابد.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در حین حال تصریح کرد: با شهرداران سایر کلان‌شهرها نیز مکاتباتی برای اجرای این مزایا انجام شده است و امید است با مساعدت شهرداری های ذیربط، این مزایا به کل کشور تسری یابد.

به گفته دبیر کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های متقاضی می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی www.daneshbonyan.isti.ir و تکمیل فرم‌های مربوطه و ارسال این فرم‌ها در کارتابل شرکت در سامانه، درخواست خود را ثبت کنند.

مرکز مشاوره دانش‌بنیان با شماره تماس  83534 آماده پاسخگویی به سوالات شرکت‌ها در این خصوص است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در بازديد از شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان در جمع خبرنگاران گفت: تلاش مي‌كنم تا با كمك رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان و به منظور حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان مستقر در پارك‌هاي علم و فناوري كشور، كاهش واردات نمونه‌هاي خارجي محصولات دانش بنيان را پيگيري كنم.

به گزارش روابط عمومي شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان، دكتر منصور غلامي در پاسخ به اين سوال كه آيا توافقي با دولت براي جلوگيري يا كاهش واردات نمونه‌هاي مشابه خارجي محصولات دانش‌بنيان كشورمان در راستاي حمايت از شركت‌هاي نوپا شده است يا خير؟، گفت: شايد هنوز به آن صورت اين كار انجام نشده و بنده در مدت كمي كه در مسئوليت وزارت علوم قرار گرفتم فرصت آن را پيدا نكردم اما بدون شك اين موضوع را در هماهنگي با ساير وزارتخانه‌ها، پيگيري مي‌كنم.

وي با اشاره به بازديد خود از چند شركت دانش‌بنيان مستقر در شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان افزود: اين شركت‌هاي نوپا نيز خواهان هماهنگي با ساير وزارتخانه‌ها براي ادامه كار خود و جلوگيري از تضعيف كارشان بودند كه قول مساعد به آن‌ها دادم، تا اين موضوع را با كمك رئيس شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان پيگيري كنم.

غلامي با تاكيد بر اينكه پارك‌هاي علم و فناوري و مراكز رشد، جايگاه خود را در كشور پيدا كرده‌اند، گفت: اين مراكز در حال توسعه و تقويت هستند و شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان از نمونه‌هاي موفق است.

وي با بيان اينكه دولت حمايت‌هاي خود از شركت‌هاي دانش‌بنيان را در زمينه‌هاي مختلف آغاز كرده است، اضافه كرد: اين حمايت‌ها در قالب صندوق نوآوري و شكوفايي، ضوابط و مقررات شركت‌هاي دانش‌بنيان و حمايت‌هاي مالي از مراكز رشد و شركت‌هاي نوپا در حال انجام است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

سید محمد صاحبکار خراسانی با اشاره به اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به فعالان شرکتهای دانش‌بنیان گفت: مهمترین دارایی شرکت‌های دانش بنیان، نیروی انسانی آنها است و تداوم ارتباط شرکت دانش بنیان با افراد مشمول خدمت سربازی، از جمله نیازهایی بوده که معاونت علمی و فناوری رییس جمهور برای آن برنامه ویژه‌ای تدارک دیده است.

رئیس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کنند و به همین منظور متقاضیان می توانند در سامانه soraya.bmn.ir  ثبت‌نام و سوابق کاری و علمی و پژوهشی خود را اعلام کنند.

صاحبکار با اشاره به اینکه افراد بر مبنای شیوه نامه بنیاد ملی نخبگان انتخاب و به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی می‌شوند اعلام کرد: از 780 مورد تقاضا برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، با 504 تقاضا موافقت شده است. اين افراد پس از گذراندن دوران آموزش نظامی، باید یک پروژه تحقیقاتی مورد نیاز بخش‌های دفاعی و دولتی را انجام دهند و پس از انجام موفق آن، کارت پایان خدمت خود را دريافت می‌کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری همچنین توضیح داد: افراد متقاضی استفاده از این تسهیلات باید شرایط زیر را داشته باشند:

1-    متقاضی باید دانش آموختۀ دورۀ کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی باشد و از  زمان دانش‌آموختگی متقاضي بیش از سه سال نگذشته باشد.

2-    دانش آموخته باید در یکی از شرکت های دانش بنیانِ مورد تأیید معاونت علمی و فناوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمۀ شرکت در 6 ماه اخیر) به طور تمام وقت به فعالیت مشغول بوده باشد.

3-    ميانگين كل برای دوره‌ی كارشناسي متقاضيان بايد بيش از 14 و  برای دوره تحصيلات تكميلي (كارشناسي‌ارشد و دكتري تخصصي) بيش از 15 باشد.

4-    متقاضی باید حائز امتیاز لازم از فعالیت های فنّاورانه، پژوهشی و آموزشی بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد(مثلا كسب جايزه‌هاي تحصيلي بنياد يا ميزان اشتغال در شركت‌هاي دانش‌بنيان، عضو هيئت مديره، مديرعامل و فعاليت تمام وقت در شركت دانش‌بنيان) امتيازآور است.

رئیس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان با اشاره به محاسبه امتيازهای دانش‌آموختگان در سامانه آنلاین افزود: بايد همه اطلاعات به طور كامل در سامانه soraya.bmn.ir  بارگذاری شود و تا تكميل نهایی اطلاعات، فرايند بررسي آغاز نمي‌شود. همچنین در صورت رد درخواست، هر متقاضی مجاز است با ارتقای فعاليت‌های خود صرفاً يك بار ديگر درخواست خود را در سامانه بارگذاری كند، لذا متقاضيان بايد در تکميل مستندات دقت کنند.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری همچنین در مورد شرایط شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از این تسهیلات گفت:  شرکت دانش‌بنیان بايد دارای اظهارنامۀ مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامۀ مالیاتی به فروش رسانده باشد.

وی درباره فرآيند استفاده از اين تسهيلات اظهار کرد: لازم است متقاضيان، معرفي نامة شركت متبوع خود را براساس الگوي مذكور در سامانه ثريا (soraya.bmn.ir) تهيه و بارگذاري كنند و هيچ نيازي به مراجعه حضوري فرد يا ارايه تقاضاي مکتوب به بنياد ملّي نخبگان یا معاونت علمي و فناوري نيست.

 شایان ذکر است اطلاعات تکمیلی بر روی سامانه www.bmn.ir و یا سامانه www.Daneshbonyan.ir قرار داده شده است.

اخبار پارس طرح

پروژه ها